Ukrajina míří k hyperinflaci

03.03 2015|Aktuálně
Ukrajina míří k hyperinflaci

Ukrajinská měna klesla od začátku roku 2014 o 70 %, což tlačí zemi do hyperinflace. Oficiální inflace Ukrajiny je 28,5%, ale podle profesora Steva Hankeho z univerzity Johnse Hopkinse je to spíše 272 %.

Hyperinflace je vždy a všude politickým fenoménem

Většinou k ní dochází při válkách nebo revolucích, kdy vlády musí tisknout peníze, protože nemá kdo platit daně. To stejné se nyní děje na Ukrajině. Profesor Hanke je přesvědčen, že pokud se ukrajinská měna nevzpamatuje, bude hůř.

Ukrajinská ekonomika se scvrkla, i když komunismus skončil v roce 1991. Popravdě řečeno, komunismus zde ve skutečnosti nikdy nezmizel. Ukrajina jen vyměnila stranické šéfy za oligarchy. Jistě, společnosti byly privatizovány a Ukrajina představila nové trhy, země se ovšem nikdy nezbavila své korupce a neúčinnosti z dob sovětské éry. MMF odhaduje, že černá ekonomika Ukrajiny je vyšší než 50 % HDP.

Stručně řečeno, Ukrajina nemá přísun cizích měn a nemá možnost vydělávat. To znamená, že hřivnu nemá co podpořit. Než začala válka, stál jeden dolar 8 hřiven. Za nějakou dobu stál 16 hřiven. Ukrajině se nepovedlo svou měnu zachránit, hřivna se dál hroutila. Takže ukrajinská centrální banka udělala jediné, co mohla udělat - zakázala obchodování s měnou. Díky tomu se stal kapitál ještě hůře dostupnější. Hřivna se však odrazila od minima a vzrostla alespoň na 27,2 za dolar.

Těžká budoucnost

Pokud je měna na pokraji zhroucení, je těžké udržet inflaci na uzdě. Existuje několik způsobů, jak přemýšlet o tom, kam to povede. Nejvíce intuitivní je ovšem názor, že levnější měna znamená vyšší dovozní ceny. V každém případě nám to říká, že meziroční infalce na Ukrajině je už 272 % a co hůř, nabírá na rychlosti. Měsíční inflace je 64,5 %, a to znamená, že během roku může dojít k 39000 % inflaci, což už si zasluhuje status hyperinflace.

Dobrou zprávou je, že peníze z MMF by měly ukrajinskou měnu stabilizovat, a tím i inflaci. Horší zpráva je, že Ukrajina bude muset udělat mnoho úsporných opatření. Špatná zpráva je, že bude muset výrazně zvýšit ceny.

Autor: Matt O'Brien, Washington Post

Ukrajina míří k hyperinflaci. Ukrajinská měna klesla od začátku roku 2014 o 70 %, což tlačí zemi do hyperinflace. Oficiální inflace Ukrajiny je 28,5%,
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Vánoce 2017

Tipy na vánoční dárky
.