Klaus: Krym nikdy nebyl součástí Ukrajiny

08.02 2015|Aktuálně

Bývalý prezident Václav Klaus promluvil v rozhovoru pro rakouský Die Presse o rozdělení Ukrajiny a terorismu. Podle něj bylo Rusko ohledně Krymu pod tlakem.

Die Presse:
Krize na Ukrajině trvá déle než rok. Všechny pokusy o její řešení zatím ztroskotaly. Máte nějaký návrh na řešení?

Václav Klaus:
Situace je tragická tak dlouho, že se něco musí udělat co nejdříve. Řešením by neměl být zásah z venčí, ale pouze jednání a kompromis. Škoda jen, že toho politické vedení na Ukrajině není schopné. Víte, měl jsem dobré zkušenosti s rozdělením Československa. Žil jsem tam celý svůj život a nápad rozdělit zemi byl pro mě z počátku nemyslitelný a byl jsem zásadně proti němu. Ale jak jsem viděl, Slováci chtěli být skutečně nezávislí, a díky tomu jsem pochopil, že jediným možným řešením je kompromis - rozdělení. Na něco podobného musí přijít i na Ukrajině.
Die Presse:
Takže jste pro rozdělení Ukrajiny?

Václav Klaus
Z mé strany se nejedná o žádné návrhy nebo doporučení. Jen mluvím z vlastní zkušenosti.

Die Presse:
V souvislosti s tím máte na mysli separatisty na východní Ukrajině nebo Rusko?

Václav Klaus:
Lidi z východní Ukrajiny.

Die Presse:
Konflikt se odehrává na území Ukrajiny, ale je taky zřejmé, že se jedná o vojenský zásah Ruska.

Václav Klaus:
Ne, ne. Pro mě je to konflikt Evropa a Amerika proti Rusku. Ukrajina je pouze pasivní nástroj v tomto boji.

Die Presse:
Máte na mysli něco konkrétního?

Václav Klaus:
Krize na ukrajině původně vznikla z vnitřních důvodů. Ukrajina je země, kde téměř neexistovala post-komunistická transformace. V porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy je Ukrajina selhání. To je hlavní příčinou tohoto konfliktu. Je to rozdělená země, která byla vytvořena uměle. Neexistuje žádný závazně stanovený prostor s homogenní populaci. Proto byla tranformace obtížnější než jinde. Dnešní krize je výsledkem snah o donucení Ukrajiny k tomu, aby se rozhodla, zda patří na západ nebo východ. Volba mezi Východem nebo Západem ale zemi zničí.Die Presse:
Nikdo Ukrajinu před takovou volbu nepostavil.

Václav Klaus:
Myšlenka na přijetí Ukrajiny do EU a NATO tu byla již od začátku.

Die Presse:
Ale nikdo o tom nemluvil. Je to jen přidružení k EU.

Václav Klaus:
To je otázka. V zemích střední a východní Evropy byla Asociace vždy důležitým krokem směrem k členství v EU.

Die Presse:
Začínáme opět řešit spor o přidružení z roku 2013. Ale to byla jen vojenská anexe Ruskem nebo ne?

Václav Klaus:
To je váš výklad. Pro mě to tak nebylo. Nejsem zastánce Ruska nebo pana Putina, ale hledám pravdu. Podle mého názoru Rusko jednalo na Krymu ve smyslu "jen reakce, žádná akce". Hrajete šachy?

Die Presse:
Zřídka.

Václav Klaus:
Řekl bych, že šlo o nucenou válku. Občas musíte něco udělat, ať se vám to líbí nebo ne.

Die Presse:
Proč Rusko zasáhlo?

Václav Klaus:
To byla reakce na Majdan, události v Kyjevě a útoky na ruskou populaci na Ukrajině.

Die Presse:
Ale proč zasáhlo vojensky?

Václav Klaus:
Bylo tam referendum, ale otázkou je, zda lidé takové referendum přijmou nebo ne.

Die Presse:
Referendum s ruskými ozbrojenými silami?

Václav Klaus:
Je zcela jasné, že Krym nebyl součástí Ukrajiny, a vy to víte. Krym vždy patřil do Ruska. Nemyslím si, že je to tak tragické. Pro mě byla hlavní příčinou vnitřní krize na Ukrajině. Bez Majdanu by nedošlo k záboru Krymu.

Die Presse:
Byl jste kdysi hlavou státu. Jak byste zareagoval, kdyby se to stalo na sousedním území?

Václav Klaus:
Na tuto otázku nemohu odpovědět. Ale rozhodně bych nepřipustil, aby v mé zemi došlo k takovému vývoji jako na Ukrajině. Začal bych to řešit dříve. Mluvil bych s opozicí. Ale politici na Ukrajině to bohužel neučinili. Pro mě je tohle důvod. Všechno ostatní je důsledek.

Die Presse:
Jedním z důsledků bylo, že EU uvalila na Rusko sankce. Co si o tom myslíte?

Václav Klaus:
Jak jsem řekl, nevidím příčinu v Rusku, a proto si myslím, že sankce jsou nespravedlivé. Další otázkou je, jak sankce fungují a jaké mají účinky.

Die Presse:
Kdo podle Vašeho názoru trpí nejvíce? Rusko nebo EU?

Václav Klaus:
Určitě Rusko. I když vím, že i mnoho českých podnikatelů je ze sankcí proti Rusku nešťastných.

Die Presse:
Říkal jste, že EU potřebuje změnu systému. Co jste měl na mysli?

Václav Klaus:
Vidím, že situace v EU je velmi problematická a někdy i dramatická. Možná je to proto, že 50 let po komunismu máme všichni oči otevřené a jsem citlivější, možná přecitlivělí.

Die Presse:
Co konkrétního máte na mysli?

Václav Klaus:
Všechno. Hospodářskou stagnaci, absenci demokracie. To je má hlavní kritika. Evropa potřebuje pořádné změny, ne jen kosmetické reformy. V poslední fázi komunismu došlo k mnoha reformám, ale řekl jsem si, že nepotřebujeme další reformy, ale hluboké transformace celé společnosti. Něco podobné dnes potřebuje Evropa.

Die Presse:
Ale můžete porovnávat současnou Evropu s komunismem?

Václav Klaus:
To není srovnání. Nejde jen měnit detaily, ale základ celého systému.

Die Presse:
Jaký systém si představujete v případě zachování EU?

Václav Klaus:
EU je jen variace evropské integrace. Jsem pro integraci, odstranění bariér na hranicích a tak dále. Tento princip byl také v první fázi ten dominantní. Zlom ovšem nastal s Maastrichtskou smlouvou, když vznikla Evropská komise, Evropské společenství, Evropská unie atd. Tato radikální změna z "G" na "U" je pro mě základem pro všechny problémy, které dnes vidíme.

Die Presse:
Co je špatného na ještě těsnějším svazku?

Václav Klaus:
To je odstranění evropských zemí. Takže platí slogany "Evropa regionů" nebo Evropa Evropanů". Ne, já jsem hledal Evropu evropských států.

Die Presse:
Ale tyto státy nezmizely z mapy. V současné době existuje mnoho problémů, které stát nemůže zvládnout sám, které mohou být řešeny pouze společně.

Václav Klaus:
Ne, říkám ne. To je jen sen několika evropských politiků. Nepotřebujeme jiné státy kvůli mnoha věcem a nepotřebujeme je ani na jednu věc, a to je demokracie. Bez státní příslušnosti nemůže existovat demokracie. Demokratický systém na úrovni kontinentu není možný.

Die Presse:
Proč ne?

Václav Klaus:
Demokracie vyžaduje národ a Evropa není žádný národ. Nejsme Evropané. Necítím se být Evropanem. Evropa je v mém životě jen jednou z různých identit. Já jsem v Praze. Mám českou identitu. Pak jsem ze střední Evropy. Součástí mého světa jsou města jako Vídeň, Krakow, Milán, ne Helsinky, Lisabon Athény či Palermo. No a pak je tu Evropa, ale evropská identita je pro mě velmi slabá.

Die Presse:
Váš nástupce Miloš Zeman řekl po teroristických útocích v Paříži, že by migranty poslal zpět do jejich rodných zemí. Jaký je váš názor?

Václav Klaus:
Opět, to je až desáté téma debaty. Tématem číslo jedna je něco jiného.

Die Presse:
Co to je?

Václav Klaus:
Dramatické selhání politiků v podobě povolení invaze migrantů v západní Evropě. Chápu to. Ano, bohatí Evropané chtěli využít pracovní síly z Turecka a dalších zemí, ale to byla chyba.

Die Presse:
Je to problémem i v České republice?

Václav Klaus:
Ne tak moc. Česká republika není tak bohatá jako Německo. A komunismus z ní udělal uzavřenou společnost. Všechno bylo zakázáno, včetně imigrace. Národ je stále ještě relativně homogenní, což se se situací v západní Evropě nedá srovnat. Hlavním problémem je falešná ideologie multikulturalismu. Měli bychom na ni
co nejdříve zapomenout, protože ničí společnost.

Die Presse:
Po útocích v Paříži se ihned volalo po přísnější kontrole. Nechceme zrušit základy naši sovobodné společnosti?

Václav Klaus:
Zákon Patriot 2001 byl pro Amerikou pohromou. Obávám se, že 7.1.2015 bude hrát pro Evropu stejnou roli jako 11. září 2001 pro Ameriku. A musím říct, že nejsem Charlie. Je to velmi špatný nápad.

Die Presse:
Proč? Jde přece o solidaritu s obětmi, ne?

Václav Klaus:
Samozřejmě to byla tragédie, která nesmí být zapomenuta. Ale ve stejný den bylo v Nigérii zastřeleno 2000 lidí a o těch nikdo nemluvil. Je to sice tisíce kilometrů daleko, ale na věci to nic nemění. Je to pokrytectví, a to nemohu přijmout. Tragédie v Paříži je pro mě důsledkem multikulturalismu, imigrace a falešné rétoriky politiků. Něco jiného je lidská tragédie terorismu.

Vzpomínám si na summit EU, když ve Francii ještě vládl prezident Chirac. V té době došlo k prvnímu přílivu imigrantů z Afriky do zemí jižní Evropy. Chirac mluvil jen o otázce bezpečnosti. Pak jsem řekl: "Pane prezidente, vy myslíte, že to vše může pomoci? Není přičinou sociální politika v Evropě?" Chirac pak vykřikl: "Klaus chce demontovat sociální stát v Evropě!" Ano, protože příčinou všeho je socialismus v Evropě.

Autor: Jad, Die Presse

Klaus: Krym nikdy nebyl součástí Ukrajiny. Bývalý prezident Václav Klaus promluvil v rozhovoru pro německý Die Press o rozdělení Ukrajiny a Evropě. Podle něj bylo Rusko ohledně Krymu pod tlakem.
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře
YouTube video
Přidat obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ